Що робити якщо місячні затримуються у підлітків?

shho-robiti-yakshho-misyachni-zatrimuyutsya-u-pidlitkiv

Статеве дозрівання дівчаток є дуже важливим періодом, тому затримка місячних у підлітка повинна спостерігатися дорослими і лікарями.

Питання норми

Будь-яка дівчинка з віку 10 років починає перетворюватися на дівчину. Саме в цей час відбувається колосальна гормональна перебудова організму. Починають розвиватися вторинні статеві ознаки, такі як збільшення молочних залоз, ріст волосся в пахвовій і лобкової зони, зміна фігури. У більшості випадків менархе (перші місячні) настають у 12 років, але бувають випадки більш ранніх або пізніх строків появи місячних. Процес становлення циклу триває роками і може викликати безліч тривог і питань.

Менструація — фізіологічний процес, під час якого матка очищається від епітеліального шару, якщо не відбулося запліднення і закріплення яйцеклітини. Найчастіше перерва між місячними, так званий цикл, становить від 20 днів до місяця, кров’яні виділення присутні від 5 до 7 днів. Однак у перші 2 роки після перших виділень цикл залишається нерівномірним, спостерігаються зменшення і збільшення тривалості. Перерви можуть становити до 50 днів.

Дуже важливо привчити дівчинку стежити за тим, як протікають місячні, немає чи симптомів відхилень. Разом з нею слід завести календар і зазначати у ньому дні настання і закінчення виділень. Крім цього важливо дотримання особистої гігієни, вміння користуватися такими предметами, як прокладки або тампони.

Ознаки відхилень

Задуматися про здоров’я підростаючої леді необхідно в тому випадку, коли по досягненню 16 років менструація не наступила, або якщо збої в циклі перевищують 2 місяці. Одночасно з цим можуть спостерігатися відповідають нормі виділення, часто з неприємним запахом.

У період становлення циклу небезпечним може бути затримка більше 3 місяців. Навіть якщо ніяких інших фізичних відхилень немає, дівчина не скаржиться на погане самопочуття, відкладати візит до гінеколога не коштувати.

Тривогу повинні викликати сильні болі під час менструації, загальна слабкість організму, нудота. Малий обсяг виділень і присутність у них згустків говорить про якісь відхилення, що вимагають спостереження спеціаліста.

Причини, які призводять до затримки місячних, можуть бути фізіологічні, психологічні та гормональні. Кожен окремий випадок індивідуальний, потребує комплексного спостереження і лікування. Від того, як швидко буде виявлена проблема, залежить подальший розвиток і дозрівання репродуктивної системи, можливість дівчаток в майбутньому стати мамами.

Психологічні проблеми

Всі процеси в організмі людини безпосередньо пов’язані з мозком. Те ж саме стосується і менструації. Саме мозок передає імпульси в гіпофіз і гіпоталамус, регулюючи їх циклічність. У зв’язку з цим стає зрозумілим, що психологічний стан дівчат, особливо в пубертатний період, дуже важливо в становленні регулярних місячних.

Першим кроком до здорового психологічного стану дівчинки є близькі довірчі відносини між дочкою і мамою. У період гормонального зміни спостерігається так званий перехідний вік, під час якого посилюються стреси, загальні переживання, конфліктні ситуації з оточуючими. Діти в такий час повинні відчувати підтримку близьких людей. В іншому випадку нервові перенапруження можуть призвести до збоїв в циклічності менструацій.

Дуже часто місячні затримуються через підвищеного навантаження на дитину. Безпосередньо це пов’язано з ускладненням навчальних програм, величезним тиском з боку вчителів і однокласників, тренерів. Крім того, прагнення до ідеалів сучасного світу тисне на психіку взрослеющих дівчат, що призводить до постійних стресів, нервового виснаження і, як результат, нестабільний менструальний цикл.

Якщо збої відбуваються через поганого психологічного стану дівчинки, допомогти зможе сім’я, зміна соціального кола. У більш складних випадках знадобиться допомога фахівця-психолога.

Гормональні збої

Здоров’я, психологічний стан і навіть зовнішність дівчини безпосередньо залежать від гормонального фону організму. Жіночий організм сильно піддається численним гормональних сплесків на протязі всього життя, а особливо в підлітковому віці.

За гормональний фон в організмі відповідають щитовидна, підшлункова, вилочкова залози, а також гіпофіз, гіпоталамус, яєчники і наднирники. Сукупність цих органів являє ендокринну систему. Збій в роботі хоча б одного з них спричиняє дисфункцію нормальної роботи всієї системи в цілому.

Самим головним гормоном у дівчат є естроген. Саме від нього залежать формування первинних статевих ознак у дівчаток, формування менструального циклу. Якщо виробляється недостатня або надмірна кількість естрогену, то в першу чергу спостерігаються порушення циклічності менструацій, а також місячні можуть не настати взагалі, навіть по досягненню дівчиною 16 років.

Крім того, при порушеннях гормонального фону спостерігаються загальна нервозність, незрозумілий набір ваги або надмірна худорба, підвищена пітливість, безсоння, випадання волосся, сухість шкіри. Поряд зі всім перерахованим, організм дівчини вкрай схильний до всякого роду захворювань.

Наслідками збоїв гормонального фону може стати підвищена вироблення тестостерону — чоловічого гормону. Це не тільки впливає на циклічність місячних або може бути причиною їх повної відсутності, але і викликає розвиток чоловічих ознак: поява волосся в місцях, де їх бути не повинно, непропорційно широкі плечі, відсутність округлих жіночих форм. Також гормональний дисбаланс призводить до затримки розвитку.

Фізіологічні причини

Існують причини, коли загальний стан здоров’я безпосередньо впливає на менструальний цикл дівчат підліткового віку. Такі проблеми важливо вчасно діагностувати.

В першу чергу, збій місячних може бути спровокований наслідками неправильного розвитку репродуктивної системи: загину матки, полікістоз яєчників та іншими. Розвиток таких патологій може не тільки викликати неправильний менструальний цикл, але і відповідати за повне його відсутність. Крім того, спостерігається відсутність появи первинних статевих ознак.

Безпосередньо на цикл впливають підвищені фізичні навантаження, пов’язані у дівчаток з відвідинами спортивних секцій, додаткових факультативних занять у школі, недосипанням. Такі причини призводять до того, що організм спрямовує всі свої сили на роботу інших органів, репродуктивна система переводиться в режим так званого сну. Щоб привести все в норму, слід змінити режим дня, робити менше фізичних вправ.

Збій циклу може бути викликаний неправильним харчуванням, особливо це стосується дівчат, які сидять на дієтах в гонитві за ідеальною зовнішністю. Критично малу вагу дівчини може навіть повністю припинити щомісячні виділення. В цьому випадку потрібно відрегулювати режим харчування, меню. Можливо, знадобиться допомога психолога для підняття самооцінки і виключення таких випадків у подальшому.

0 Мнений

Анна Борзенкова

Оставить ваше мнение