Біль внизу живота зліва у жінок (ближче до паху): причини, що там знаходиться?

bil-vnizu-zhivota-zliva-u-zhinok-blizhche-do-pahu-prichini-shho-tam-znahoditsya

Коли з’являється біль внизу живота зліва у жінок, вони звертаються до гінеколога. Але це може відбуватися і при інших патологіях, а саме, органів ШКТ, сечовидільної системи, селезінки та ін Топографічно в лівій нижньо-бічній частині живота знаходяться: ліві нирки і сечовід, селезінка, частина тонкого кишечника, частина низхідної товстої кишки, її сигмовидна частина. Патологія може полягати і в них.

Репродуктивні органи у лівій нижній частині живота представлені лівими придатками — яєчниками, матковими (фаллопиевыми) трубами, їх підтримують зв’язками, а також головним органом — лівою частиною матки. Хоча інші органи ШКТ розташовані вище — в мезо — і епігастрії, біль від них нерідко іррадіюють в ліву клубову область. Характер їх може бути різним: гострий і тупий, ниючий, колючий, пульсуючий, переймоподібний, постійний або періодичний, який виникає тільки вночі або вдень. Для правильної діагностики захворювання больовий симптом повинен бути правильно описаний, класифікований.

Причини больових відчуттів

Больові симптоми внизу зліва в животі можуть з’являтися при розладах статевої сфери у самій матці і поза її, при патологіях урологічних органів, при кишкових проблемах, неврологічних розладах. Для зручності всі види болю об’єднані в 2 великі групи: органічні та функціональні. У першому випадку причини виникнення болю — це ті, при яких відбувається порушення структури органів: всілякі запалення, порушення кровопостачання, дистрофічні зміни і пр. — вони можуть спостерігатися при патології геніталій, неправильної установки ВМС, захворюваннях сечовивідних шляхів, кишкових захворюваннях, проблемах при вагітності. Функціональні причини виникнення болю виникають при порушеннях циклу, овуляторному синдромі, застої крові при загині матки, метеоризмі та ін.

Біль завжди є сигналом неблагополуччя. Самодіагностика і самолікування додатком грілок, прийомом анальгетиків можуть просто затушувати картину захворювання, і серйозна патологія буде пропущена. Болі можуть з’являтися в результаті запалення, дистрофічних змін, при інфекційних ураженнях, спазмів м’язів, порушень кровообігу. Вони можуть бути і фізіологічного характеру, наприклад, при овуляції, вагітності без ускладнень. Лікування вони не потребують, проходять самостійно. Больовий синдром даної локалізації більше характерний для жінок репродуктивного віку, за даними статистики, це зустрічається у кожної сьомої жінки.

Класифікація патологій

Патології перерахованих причин можуть бути такими:

  1. Гінекологічні — позаматкова вагітність, спайкова хвороба, будь-які проблеми з яєчниками: кіста, перекрут її ніжки, апоплексия, пухлини, міома, лівобічний ендометріоз.
  2. Кишкові — кишкові інфекції, коліти, неязвенный сигмоидит, хвороба Крона, апендицит.
  3. Селезінкові — пухлини, абсцеси, заворот селезінки, інфаркт, блукаюча селезінка.
  4. Урологічні — пієліти, пієлонефрити, МКБ, цистити, нефрити.

Найбільш часті хвороби та їх симптоми

Болі внизу живота можуть виходити безпосередньо від ураженого органу в місці його розташування або віддаватися від інших, віддалених. Але при цьому, наприклад, захворювання кишечника не дають иррадиирующие болю, ниркова патологія завжди віддає у поперек, стегно і пах, у гінекологічних хворих болі віддають також в поперек, промежину, ректум. Не менш важливо знати початкове поява больових відчуттів в самому початку: наприклад, при апендициті біль з’являється навколо пупка, потім зміщується вправо і вниз. Основними клінічними проявами гінекологічних патологій можна вважати: болі внизу живота (посилюються перед менструацією), порушення менструального циклу, білі (часто слизово-гнійні), безпліддя, свербіж у промежині (при запальному процесі), загальна стомлюваність і слабкість, часте сечовипускання.

Позаматкові розлади займають патологічні стани піхви і придатків. До них відносяться лівосторонні захворювання: ендометріоз; спайкова хвороба, яєчникові кісти, або позаматкова трубна вагітність, сальпінгіт та сальпінгоофорит (аднексит), синдроми — овуляторний і залишкового яєчника.

При ендометріозі відзначається посилене неконтрольоване розростання слизової оболонки матки за свої межі в інші тканини та органи. При цьому ці клітини можуть осідати в інших органах — трубах, яєчниках, кишечнику. Ендометріальні клітини залишаються функціонально підлягаючими зберіганню, тому, будучи в інших органах і зазнаючи зміни, характерні для звичного менструального циклу, вони починають викликати кровотечі. Це, в свою чергу, викликає запалення оточуючих тканин, що автоматично супроводжується болями зліва при їх лівосторонньої локалізації. Процес частіше зустрічається у молодих жінок до 35 років. Симптоми такі, що спочатку болі з’являються як передменструальні, потім вони вже не проходять, стаючи постійними, проявляють себе під час сексу, сечовипускання, дефекації. Відзначаються порушення циклу: менструації можуть стати дефіцитним або, навпаки, рясними.

Спайкова болезньразвивается при тривалих запаленнях: при ІПСШ та недостатню гігієну в статеві органи проникає інфекція. Мікроби розмножуються в теплій вологому середовищі вагіни, можуть проникати через шийку в порожнину матки, труби, яєчники, навіть на очеревину і сечовий міхур. Тривалі запалення в цих місцях призводять до розвитку сполучної тканини, і виникають спайки. При спайках в трубах ускладненням буває і нерідко настала вагітність, яка в даному випадку буває позаматкової. Та ж картина спостерігається після аборту. З основних ознак можна назвати нерегулярні ниючі болі в нижньому лівому боці.

Кіста яєчника утворюється в результаті гормональних порушень. Функціональні кісти (фолікулярна та жовтого тіла) розсмоктуються самостійно, а нефункціональні видаляються тільки оперативним шляхом. При цьому з’являється тягучий біль з боку ураження, менструальний цикл теж порушується в бік укорочення, при цьому менструація може бути бідною чи багатою. При перекруте ніжки або нагноєнні кісти зазвичай виникає перитоніт, коли потрібне проведення екстреної операції: температура різко підвищується, з’являється нудота, блювота, інтенсивні нестихающие кинджальним біль на стороні ураження.

Апоплексия розвивається не у всіх жінок; при овуляції можуть розриватися судини яєчника, і кров може надходити в черевну порожнину і сам яєчник. Тому ця патологія з’являється в середині між менструаціями. Це буває при підвищених фізичних навантаженнях, після інтиму в період овуляції. Якщо стався крововилив у черевну порожнину, буває зачеплена очеревина, і можуть з’явитися симптоми запалення: біль гострі, непроходящие, симптом Щоткіна-Блюмберга позитивний. При рясних кровотечах може розвинутися і анемія, падіння артеріального тиску, втрата свідомості. Стан вимагає проведення термінової операції.

Перекрут ніжки кісти яєчника може відбутися в результаті різких рухів, при підвищенні фізичних навантажень. Якщо ніжка перекрутилася тільки на 90 °, кровообіг порушується частково: тільки відтік венозної крові, розвивається набряк кісти. Якщо ж перекрут становить 360 °, в кісту кров не надходить зовсім, болі стають гострими, ріжучими, з’являється блювання, пропасниця, поперек теж виявляється залученою в цю біль, порушується сечовипускання. Операція є необхідною, оскільки самостійно ніжка не здатна розкрутитися, настає некроз, кіста видаляється повністю.

При сальпінгіті і аднекситі процес запалення розвивається в фаллопієвих трубах, нерідко із залученням яєчників. Обумовлено проникненням бактерій, але може розвинутися і після будь-яких маніпуляцій на геніталіях з недостатнім дотриманням стерильності. Болі в животі кинджального типу, з віддачею в пряму кишку. Має місце відсутність менструації, лихоманка, гнійні виділення, диспареуния, почастішання сечовипускань з болем. При переході в хронічну форму самопочуття поліпшується, але болю залишаються, стаючи ниючими і постійними з лівої сторони живота.

Синдром залишкового яєчника називається так тому, що при проведенні будь-яких операцій на яєчнику може залишитися шматочок тканини при його видаленні. Тоді ближче до лівої клубової області виникають болі, які потребують повторної операції.

Точна етіологія овуляторного синдрому невідома, рідкісне його поява відноситься до проявів фізіології. Спостерігається не завжди і не у всіх. Вважається, що при такому синдромі при виході дозрілої яйцеклітини з фолікула частина крові при цьому потрапляє безпосередньо в порожнину малого тазу і подразнює очеревину. Спайки можуть внести свою лепту в розвиток патології. При цьому можуть бути такі симптоми: тягне низ живота і поперек з одного боку, інтим стає болючим, з’являється нудота, слабкість, мізерні кров’янисті виділення з піхви у вигляді кількох крапель крові. Розвиток симптомів відбувається в середині циклу, великого і різкого дискомфорту вони не доставляють, проходять самостійно. Але якщо робота яєчника проходить за такою схемою постійно і регулярно, потрібно пройти обстеження.

Маткові репродуктивні патології. Вони включають: аденоміоз (генітальний ендометріоз), ендометрит, міому, поліпи, дисменорею, неправильно поставлене ВМС.

Аденоміоз — розростання і вростання ендометрію в міометрій. Причиною можуть стати спадковість, гормональний дисбаланс, діагностичне вишкрібання, ВМС. Симптоми: передменструальні та менструальні болі, диспареуния, гіперменорея, міжменструальні виділення, порушення циклу.

Ендометрит має інфекційну природу, причини ті ж самі. При лівосторонньої локалізації болю спостерігаються з лівої сторони, а також температура, кровотечі, виділення з запахом. При хронічній формі запалення в нижніх відділах живота виникають постійні ниючі болі з віддачею в поперек і іноді в пряму кишку, цикл порушується. При пальпації матка завжди болюча, напружена, жінка відзначає відчуття тяжкості в яєчниках з боків від матки.

Міома — доброякісна пухлина з м’язової тканини. Причина її в гормональному дисбалансі. Симптоми: обов’язковою складовою є переймоподібні болі при менструації, які визначаються місцем розташування пухлини, порушення циклу, гіперменорея. Зростаюча міома може чинити тиск на сусідні органи — сечовий міхур і пряму кишку, порушуючи їх функцію.

При поліпах матки відбувається гіперплазія, тобто безконтрольне розростання слизової оболонки матки — її ендометрію. По своїй структурі гіперплазія може бути декількох видів — з залученням залозистої тканини, змішаного типу та ін., що з’являється при гормональному дисбалансі. Сприяють появі гіперплазії інфекції, вискоблювання матки. Є порушення циклу, постійні тянуще-ниючі болі в нижній частині живота з переміщенням в уражену сторону.

Дисменорея — поява болю при менструації, які пов’язані з різкими спазмами матки. Вони виникають перед менструацією за 1-2 дні до її настання; за характером бувають гострі, тягнучі, ріжучі, можуть іррадіювати в промежину, поясницю, пряму кишку. Це обумовлено тим, що при менструації у деяких жінок матка при скороченнях і відторгнення непотрібного ендометрію викликає дискомфорт, виражений у деякої категорії досить болісно. Це вважається фізіологією і лікування не потребує. Таке може спостерігатися при аномальному розташування матки, її інфантильність, низькому порозі больової чутливості нервових закінчень, якщо матка сильно набухає перед менструацією і близько розташована від великих нервових вузлів, є ВМС. Крім цього, певне значення має вік: у дівчат процес протікає набагато більш згладжено.

Що ще може бути?

Проявом фізіології буде поява болю після абортів, відновлення менструації після пологів і лактації. Болі під час менструації як вторинні симптоми можуть бути при наявності запальних процесів у матці, миозных вузлах, після гінекологічних операцій.

Болі внизу живота можуть з’являтися і при ПМС — це стан розвивається у деяких жінок за тиждень до настання місячних і характеризується підвищеною нервовою збудливістю, при якій з’являються фізичні і психологічні симптоми. Крім болю в животі, можуть бути: погана знижений настрій, плаксивість, безпричинна тривога, дратівливість, підвищений апетит, агресивність, втома, здавленість в грудях, сонливість або безсоння.

Поява болю перед менструацією, як правило, буває при становленні циклу і розвитком статевих органів у молодих дівчат, дівчаток. Болі після менструації не є нормою, вони можуть з’являтися при ендометріозі, ендометриті, кісті яєчника, в цьому випадку варто відвідати лікаря.

Неправильно підібрана ВМС майже завжди викликає альгодисменорею, гиперменорею, болі внизу живота і зліва при її неправильному встановленні асиметрично.

Якщо пухлини локалізуються на яєчниках, то в міру свого зростання починають обмежувати сусідні органи і тканини і викликати біль. Частіше так ведуть себе доброякісні утворення, при злоякісних симптомів, крім болю, зазвичай не буває до настання розпаду пухлини і ракової інтоксикації. Болі зліва можуть з’являтися на ранній стадії пухлини, вони при цьому переймоподібні, з’являються рясні водянисті виділення. Частіше картина розвивається в періоді менопаузи.

Загин матки буває вродженого і набутого характеру. В останньому випадку це буває при спайкових процесах і запаленнях. Основні скарги: болі внизу живота, які можуть бути і зліва, гіпо — або гіперменорея;, проблема зачаття, диспареуния.

Кишкові порушення

Дуже часто болі зліва обумовлені патологією сигмовидної кишки, що знаходиться в нижній лівій частині живота. Її анатомічна будова сприяє цьому значною мірою. Її S-подібна форма призводить до того, що калові маси легко в ній застоюється, не просуваючись далі. Природою це передбачено спеціально для формування мас калу, але в той же час сприяє і виникненню кишкових недуг. На тлі застою легко виникають запальні і дегенеративні процеси на цій ділянці кишечника, з’являються пухлини. Лівосторонній ураження товстої кишки зустрічається у 28%, а ректосигмоидит — у 54% випадків. Незважаючи на деяку відмінність у своїй етіології, патології мають багато схожих симптомів: нестійкий стілець зі схильністю до проносів, болі при дефекації і перед нею, слиз і кров у калі, неприємний запах калу.

При пухлини кишечника болі з’являються при рості новоутворення, що супроводжується кровотечею, кров’ю в калі та іншими симптомами загальної анемії.

Кишкові інфекції можуть бути різними, їх досить багато. Вони викликають переймоподібні болі в животі, в залежності від своєї локалізації. При них часто розвивається загальна інтоксикація організму. Це обумовлено тим, що будь-збудник в процесі свого розмноження виділяє токсичні речовини.

Хронічний неязвенный сигмоидит може розвинутися при інфекціях, порушеннях харчування, прийом антибіотиків, при спадковому факторі, алергії. Болі в лівій частині живота при цьому посилюються після ходьби, при їзді по нерівній дорозі. При цьому захворюванні порушена мікрофлора кишечника, біль має розпираючий характер. Вона віддає в нижні відділи: лівий пах, промежину, посилюється при навантаженнях. В інший час біль слабка, частим симптомом стають тенезми, нестійкість стільця.

При хворобі Крона з’являються тріщини, нориці, спайки в стінках кишечника. Вони розташовані ділянками, сегментарно. Біль при цьому з’являється перед дефекацією і йде після спорожнення кишечника. У запущених випадках вона стає постійною.

При апендициті болі виникають у правій клубової області, але не виключений і варіант появи болів зліва — ці випадки нетипові, але вони існують. Завдання лікаря — згадати про виявлення нетипових проявів запалення червоподібного відростка і правильно поставити діагноз там, де завжди є загроза перитоніту.

Неспецифічний виразковий коліт — хронічне запалення товстого кишечника з виразковим ураженням його слизової — починається з прямої кишки і поширюється вгору. Причини невідомі. Проявляється ректальними кровотечами, проносом зі слизом і кров’ю, болями в лівій здухвинній ділянці, відзначаються гіпертермія, схуднення і анорексія.

Дивертикулез товстої кишки — патологія, коли в стінці кишки утворюються кишені-випинання, частіше у низхідної ободової та сигмовидній кишці. Причини: ожиріння, запори, метеоризм, частий прийом проносних. По мірі прогресування патології з’являються болі в лівій нижній частині живота, нестійкість стільця і метеоризм.

При лівосторонньої локалізації поліпи товстої кишки викликають болі з цієї сторони. Мають місце кишкові кровотечі, порушення стільця з чергуванням проносів і закрепів.

При локалізації в сигмі рак товстого кишечника буде давати больові симптоми зліва внизу живота. Вони тупого, ниючого характеру, є порушення стільця, кровотечі, тенезми, метеоризм, схуднення, домішки в калі гною і слизу.

Етіологія, пов’язана з селезінкою

Тут можуть відзначатися пухлини, блукання органу, його заворот, абсцеси та ін. При багатьох з них біль якраз характерна своєю локалізацією зліва внизу:

  1. Лімфо — і мієлолейкоз — злоякісні пухлини з розвитком процесу в лімфатичної тканини. З симптомів можна зазначити: підвищення температури, зниження апетиту і ваги, ниючі болі внизу живота з лівого боку, в паху, кістках тазу і суглобах, лімфангіт, спленомегалию та ін. Така патологія вражає і дітей, і дорослих.
  2. Абсцес селезінки розвивається вторинно на тлі інфекцій в інших органах і системах, інфекція надходить в селезінку гематогенним шляхом по кровоносних судинах. При невеликих розмірах та у разі единичности можуть лікуватися самі, в інших випадках можуть розкриватися в інші порожнини, у тому числі і черевну. У цих випадку болю стають розлитими і розвивається перитоніт.
  3. Причиною завороту селезінки служать травми селезінки, коли відбувається розтягнення утримують селезінку фасциальних зв’язок. При цьому біль різка, доходить до паху, з інших симптомів можна назвати запори, метеоризм, блювання, нудота. Чим більше перекрут, тим різкіше біль.

Урологічні проблеми

У переважній більшості випадків патологія сечових шляхів має інфекційне походження. При пієлонефриті болить низ живота і поперек, як правило, віддає у поперек і тягне поперек періодично. Може підніматися температура, нудить, порушується сечовипускання, характер сечі: нерідко вона стає мутною, з пластівцями, іноді з неприємним запахом. Але самим основним ознакою є ріжуча біль в низу живота.

МКБ характеризується утворенням різного складу в залежності від порушеного харчування конкрементів (каменів). Камені можуть формуватися в різних відділах сечовивідних шляхів, у залежності від цього і болі будуть локалізуватися відповідно. Головним симптомом при СКХ є ниркова коліка: біль при ній дуже інтенсивна, погано піддається анальгетиків, хвора метається, болі не мають тенденції до стихання. Микции при цьому частішають, стають болючими, може відзначатися гематурія. Спровокувати біль можуть фізичні навантаження, різкі рухи, порушення дієти, їзда по нерівності, стрибки, тобто все те, що зрушить який-небудь конкремент з його місця.

Болі при вагітності

Вони можуть підрозділятися на природні і патологічні. Про фізіології мова заходить тоді, коли ембріон прикріплений до лівої сторони стінки матки, на ранніх термінах в організмі виробляється підвищена кількість гормону вагітності — прогестерону, який розслаблює матку. Сама матка при збільшенні теж здатна проектувати тягнучі болі внизу живота. Але якщо тягнучі болі змінюються різкими, з’являються кров’яні виділення з вагіни, мова може йти про загрозу викидня. При загрозі викидня до 22 тижнів болі стають ріжучими, колючими, вони з’являються від скорочень матки. Біль може з’являтися і в спині. Практично неприємні відчуття присутні у всіх вагітних з різних сторін. Це пояснюється ростом плода і тиском його на навколишній простір — ці всі болі можна віднести до акушерським.

Інша група больових відчуттів не пов’язана з плодом — це неакушерскі причини. До них відносяться: позаматкова вагітність, передчасне відшарування плаценти, загроза викидня; проблеми з ШКТ, розтягнення підтримують зв’язок матки, хірургічні патології. При розтягуванні зв’язок болю бувають пульсуючі, поколює, вони з’являються при різких рухах, поворотах тіла. Зазвичай вони проходять швидко і самостійно.

Загроза викидня — болі стають різкими, у вигляді сутичок, виникають раптово, без видимих причин. З’являються виділення, яких бути не повинно. При появі кровотечі до лікаря потрібно терміново звертатися.

Болі при передчасному відшаруванні плаценти починаються з нижнього кута живота. Може розвинутися такий стан після механічних травм, хвороб під час вагітності, перевантажень. З’являється кровотеча, кров виливається в черевну порожнину. Болі у вигляді різей, дуже сильні. Ниючий, ближче до паху може з’являтися при розходженні лонного зчленування під час вагітності.

Ще кілька причин

Позаматкова вагітність протікає спочатку як зазвичай. Переривається на строк від 2-3 до 10-12 тижнів, і виникає трубний аборт. При цьому з’являються різкі напади, кинджальним болі внизу живота з іррадіацією в анус, слабкість, кровотеча, запаморочення, падіння артеріального тиску, через крововтрати наростає блідість шкіри. При розриві труби кров виливається в черевну порожнину, швидку допомогу треба викликати відразу.

Больові відчуття можуть з’являтися і після статевого акту. Якщо в цьому випадку тягне саме низ живота, швидше за все, має місце моральна незадоволеність невдалим статевим актом. Зазвичай така несильний біль, проходить сама послу заспокоєння жінки. Але якщо вона стає регулярною, тягне постійно, потрібно йти до лікаря.

Діагностичні заходи

Враховуючи такий великий вибір причин і патологій, методів для їх виявлення може бути призначено багато. Але є основні: рентген черевної порожнини (стоячи, на боці, на спині), УЗД, КТ, МРТ, може знадобитися і рентген таза і хребта, іригоскопія. Ендоскопічні методи дослідження: цистоскопія, колоноскопія, у гінекологів — лапароскопія. Беруться ОАК, ОАМ, аналіз на ХГЛ, посів цервікального слизу.

Про лапароскопію слід сказати особливо: метод в даний час дуже популярний, доступний і інформативний. Може виявити всі причини порушень болю внизу живота. Лапароскопія чудова тим, що може поєднувати в собі як діагностичні можливості, так і лікувальні. Проводиться вона за допомогою лапароскопа, ендоскопічного інструменту. На відміну від традиційного хірургічного розрізу передньої стінки черевної порожнини з досить обмеженими можливостями, вона проводиться через невеликі отвори розміром 2-4 мм Пристрій оснащений лінзами, які забезпечують високу чіткість досліджуваного органу, і відеокамерою, що передає зображення на монітор. Лікування проводиться після встановлення етіології болю за відповідними показаннями.

0 Мнений

Анна Борзенкова

Оставить ваше мнение